Skoči na glavno vsebino

Projekt Živimo z naravo

V današnji družbi, vpeti v hiter in stresen tempo življenja, je narava pomemben element, ki blaži negativne učinke stresa,  nas napolni z energijo in nam krepi imunski sistem. Tudi v našem vrtcu navajamo otroke na vsakodnevno bivanje v naravi, koriščenje naravnih dobrin in varovanje naravnega okolja, saj se zavedamo, da je potrebno začeti zgodaj –  »Kar se Janezek nauči, to Janez zna«.

Poskušamo se čim več gibati v naravi in izvajati tako spontane kot tudi vodene oblike gibanja. V septembru, uvajalnem mesecu, so se mlajši otroci najbolj pomirili na sprehodu, zato smo preživeli veliko časa v naravi, izvajali naravne oblike gibanja na travniku, reševali gibalne probleme ob naravnih ovirah v gozdu in premagovali razgiban teren in vzpetine v bližini vrtca. V jesenskem času smo nabirali in z vsemi čutili spoznavali razne jesenske plodove (jabolko, buča, repa, koruza, oreh, kostanj, …), jih razvrščali, presipali, preštevali, ipd; Taktilne občutke so si otroci razvijali tudi na jesenski čutni poti, ki je bila pripravljena v večnamenskem prostoru. Poleg raziskovanja travnika in gozda smo mnogo časa preživeli tudi na igrišču, kjer imamo manjši gredici. Otroke smo vključile v urejanje našega malega vrta, zalivali so rastline, kasneje pa sodelovali pri pospravljanju pridelka (spravilo in luščenje fižola, trganje paradižnika in pletje plevela). Poleg fižola, buč, paradižnika, so bila nasajena tudi zelišča (npr. ognjič, žajbelj, šetraj…). Starejše otroke so obiskale »zeliščarke« iz Zeliščarskega društva Mozirje in jim predstavile nekatera zelišča, iz katerih so si skuhali in okušali napitke. Na igrišču smo grabili odpadlo listje, starejši otroci pa so zeliščni vrt pripravili na zimo (porezali so rastline in nasuli kompost). Starejši otroci so si v Mozirskem gaju ogledali razstavo buč, odpravili pa so se tudi na daljši pohod do kmetije Brecl. Ob svetovnem dnevu hoje smo pripravili orientacijsko-gibalni poligon skozi gozd, kjer so morali otroci premagovati naravne ovire na poti do cilja, na posameznih postajah pa izvajati različne dejavnosti iz vseh področij. Novembra smo pospravili igrače in otrokom dali na razpolago raznovrstni naravni in umetni nestrukturiran material. Nekaj smo ga nabrali tudi v naravi (palčke, storži, kamenje…). Tako so otroci lahko spoznavali, da se lahko igramo tudi z materiali, ki bi jih drugače vrgli v smeti. V povezavi z Eko projektom smo odpadke ločevali, jih predelovali v igrače, glasbila, izdelke in dekoracijo za mesec december. Iz embalaž smo v januarju izdelali tudi ptičje hišice. Ker poteka v mesecu novembru projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, smo spoznavali in opazovali čebele in čebelnjake, starejši otroci pa so obiskali tudi čebelarsko in sadjarsko razstavo v Mozirju. Decembra nas je razveselil prvi sneg, ki smo ga izkoristili za igro, sankanje in kepanje. Naravne oblike gibanja so na snegu dobile nove dimenzije. Že sama hoja po snegu je bila za mlajše otroke zanimiva in občasno zahtevna, saj se je bilo potrebno nekoliko bolj potruditi, dvigniti visoko nogo, loviti ravnotežje na spolzki in hkrati sipki površini. Sneg smo tipali, ga prelagali, gnetli in oblikovali ter opazovali, kako se topi, če ga damo na toplo. Ugotovili smo, da je sneg mrzel in da je bolje, če imamo rokavice, da se ne prehladimo, s tem pa spoznavali, da na naše zdravje vpliva okolje in tudi mi sami. 

Nataša Vrabič in Anja Brecl

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Dostopnost