Skoči na glavno vsebino

PRISLUHNIMO TIŠINI

V torek, 14. 6. 2022, smo imele najstarejše skupine vrtca Mozirje enote Tulipan, obisk Zavoda za gluhe in naglušne iz Velenja. Otroci niso vedeli kdo so, a so kar hitro opazili njihovo nenavadno tiho komuniciranje z rokami. Predstavili so se in nam povedali, da sta dva med njimi gluha in nič ne slišita. Zaupala sta nam svoji zgodbi, kdaj in zakaj sta oglušela. Pokazali so nam različne slušne aparate in povedali, kako delujejo polžji vsadki. S sabo so imeli naprave, ki pomagajo gluhim in naglušnim – zvonec, budilko,… Te zasvetijo in zavibrirajo. V veliko pomoč so jim danes pametni telefoni. Njihova ostala čutila so zelo razvita. Najbolj si pomagajo z branjem iz ustnic ter znakovnim jezikom. Vsi skupaj smo se učili znakovno abecedo ter se naučili nekaj osnovnih besed, kot so hvala, mama, ata, voda… Pripravili so nam še lutkovno predstavo v znakovnem jeziku z naslovom Zmajček in morska deklica. Otroci so pokazali veliko zanimanje in pozorno spremljali gibe. Na koncu smo vsi skupaj zaploskali v jeziku gluhih, se najlepše zahvalili za obisk in obljubili, da bomo pazili na svoja ušesa.

Vzgojiteljice skupin Miške in Lisičke

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost